Demijan Lilard - Trojka koju je Portland čekao 14 godina

Demijan Lilard – Trojka koju je Portland čekao 14 godina

Portland Trejl Blejzersi su se u NBA plej-of 2014. godine plasirali kao petoplasirani tim Zapadne konferencije, ali i kao tim koji se 14 godina nije plasirao u drugu rundu plej-ofa. Zbog svega toga, ali i činjenica da su im protivnici u prvoj rundi bili te sezone odlični Hjuston Roketsi, mnogi su smatrali da će se „prokletstvo“ Portlanda nastaviti. Ipak, Blejzersi su odlično krenuli u toj seriji, dobili su prva dva meča na gostovanju u Teksasu, ali su onda posle poraza i pobede na svom terenu i laganog poraza u Hjustonu, pred šesti meč na svom terenu vodili u seriji sa 3-2. Mnogi su tada naglašavali da Portland šansu za prolaz dalje mora da potraži u tom meču na svom terenu i da u slučaju eventualnog poraza, u odlučujućoj sedmoj utakmici u Hjustonu ne bi baš imali prevelike izglede.
Od prvog podbacivanja meč u „Moda Centru“ u Portlandu bio je vrlo neizvestan. Demijan Lilard i LaMarkus Oldridž predvodili su Portland, dok je sa druge strane u tom trenutku najpoznatija sportska „brada“ Džejms Harden bio najbolji među „Raketama“. Gosti su na poluvremenu imali dva poena prednosti, ali su domaćini na kraju treće četvrtine prepolovili tu prednost. Usledila je dodatno neizvesna poslednja četvrtina, u kojoj se činilo da će pogodak Čendlera Parsonsa posle ofanzivnog skoka na devet desetinki pre kraja duela kojim je Hjuston došao do dva poena prednosti biti odlučujući trenutak utakmice. Pomislili su tada mnogi navijači Portlanda da se „prokletstvo“ njihovih ljubimaca nastavlja i da im je „suđen“ novi neuspeh, ali igrači i stručni štab Portlanda nisu očajavali.

Šut Demijana Lilarda koji je obradovao navijače u Portlandu.

Trener Blejzersa Teri Stots zatražio je tajm-aut kojim je njegov tim preneo izvođenje lopte na protivničku polovinu, a onda je usledila akcija koja je dogovorena na tom „minutu odmora“. Nikola Batum je izvodio loptu iz auta, a Demijan Lilard je pobegao Parsonsu koji ga je čuvao i vrlo brzo ostao sam na nekih 8 metara od koša. Batumu je ostalo samo da uposli svog plejmekera, koji se odmah diže na šut preko Parsonsa, koji je kasnio, ali i pokušao da ga izblokira, i šalje loptu koja sa zvukom sirene „cepa“ mrežicu koša Hjustona i tim pogotkom donosi pobedu svom timu. Usledilo je veliko slavlje gotovo svih u dvorani u Portlandu, slavio se trijumf u seriji protiv Hjustona, ali i skidanje „prokletstva“ Trejl Blejzersa i plasman u drugu rundu doigravanja posle 14 godina.
„Ovo je defitinivno najveći šut u mom životu!“ – bio je jasan posle meča junak pobede Portlanda Demijan Lilard. Ni trener domaćih Teri Stots nije krio oduševljenje trijumfom svog tima protiv Hjustona u neizvesnoj završnici: „Ovo je bila neverovatna pobeda. Ne znam da li bi moglo biti dramatičnije od ovoga. Mislim da Demijan živi za ovakve trenutke. Bio je to neverovatan šut!“ – rekao je novinarima posle meča Teri Stots.
Kako je izgledala fenomenalna trojka kojom je Demijan Lilard doneo trijumf svom timu u seriji protiv Hjustona, ali i kojom se Portland konačno posle 14 godina plasirao u drugu rundu plej-ofa, možete se podsetiti na snimku koji je pred vama.