Francuska - Senegal: Afrička senzacija na startu Mundijala 2002. - Sportska sećanja

Francuska – Senegal: Afrička senzacija na startu Mundijala 2002.

Sedamnaesto svetsko prvenstvo, održano je 2002. godine, prvi put na azijskom kontinentu, tačnije, domaćinstvo su podijelili azijski “ekonomski tigrovi” Japan i Južna Koreja. Kao glavni i apsolutni favorit na Mundijal su došli aktualni svetski i evropski prvaci Francuzi. Strašna ekipa predvođena Zidanom, Tiramom, Anrijem i ostalim igračima koji su u poslednje dve godine pokorili svet i Evropu. Kladionice su bile toliko sigurne u uspeh Francuza da oni koji bi na njih tipovali nisu mogli računati na neki veći dobitak.
Međutim, po Francuze je već i pre samog otvaranja sve krenulo po zlu. Zinedin Zidan se dan uoči otvaranja prvenstva teže povredio na jednoj od revijalnih utakmica i ta povreda verovatno tada najboljeg igrača sveta kao da je unela nesigurnost u svlačionicu “Trikolora”. Francuzi su bili smešteni u grupu sa Danskom i Urugvajem, El Hađi Dijuf - Zvezda Senegala na Mundijalu u Japanu i Južnoj Korejia četvrta ekipa bio je Senegal, nepoznanica, na papiru autsajder, ali… Senegal je bio finalista prvenstva Afrike sa igračima koji su uglavnom igrali u francuskim klubovima i sa selektorom Brunom Metsuom, takođe Francuzem.
Utakmica odigrana 1. juna 2002. godine je počela oprezno. Senegalci su igrali čvrsto u obrani sa dugim loptama prema svojoj prvoj zvezdi, vrlo opasnom El Hađi Dijufu. Francuzi su imali inicijativu, ali nisu bili konkretni. Ono sto se dogodilo u tridesetom minutu utakmice postaje deo fudbalske istorije. U tom je trenutku Senegal, koji se prvi put pojavio na svetskim fudbalskim prvenstvima poveo 1:0 protiv aktuelnog svetskog prvaka Francuske. El Hađi Dijuf je probio po desnoj strani sve do gol-aut linije, a onda ubacio u peterac. Tamo su se spetljali Peti i Bartez, što je iskoristio Pape Buba Diop i sa zemlje ugurao loptu u mrežu za 1:0. Bila je to brza i lepa akcija Senegalaca, nespretna obrana Francuza i vrlo spretna zavrsnica Buba Diopa, koji je gol proslavio ritualnim plesom oko vlastitog dresa koji je skinuo i bacio na zemlju, a koji je u tom trenutku za njega i njegove saigrače postao svetinja. Ostalih 60 minuta utakmice proteklo je u očajničkim pokušajima Francuska - Senegal: Afrička senzacija na startu Mundijala 2002. fbsvetskog prvaka da razbije obranu debitanta, ali i ono što nije mogla obrana odradile su prečke. Čak tri puta francuski fudbaleri nisu imali sreće.
Najveći pritisak Francuza dogodio se između 55. i 58. minuta, kada je golman Silva spašavao gol ispred Trezegea (dva puta), Anrija i Viere, a golman Senegalaca zaključao je svoju mrežu sve do poslednjih sekundi i opasnih pokušaja Anrija i Lebefa. Senegalci su u 65. minutu mogli i da dupliraju prednost, ali nakon sjajnog prodora, Fadiga je pogodio samo okvir Bartezovog gola. Ubrzo je sudija odsvirao kraj i slavlje za afrikance je moglo da počne dok su “Galski petlovi” pognute glave napustili stadion.
Senegal je na kraju došao do četvrtfinala u kojem je tek nakon produžetaka ispao od Turske zlatnim golom Mansiza, a Francuzi su se osramotili kao ni jedan svetski prvak do tada. Ne samo da su kao branioci titule ispali već u grupi, nego nisu u tri utakmice uspeli da postignu ni jedan gol. Danci su ih bez problema svladali sa 2:0, a nakon remija sa Urugvajem 0:0, Anri je bio isključen, a besni Francuzi su posle utakmice demolirali svlačionicu.
Podsetite se gola Bube Diopa, početka tužnog kraja za svetske prvake i početka divne bajke za simpatične i odlične Senegalce: