Gol u finalu Lige šampiona koji je Klajverta vinuo u orbitu

U to vreme trener Ajaksa Luj Van Gal umeo je da kaže: “PSV ima Ronalda, mi imamo Klajverta.” Patrik, legenda “Kopjanika” je debitovao za Ajaks 21. avgusta 1994. godine u finalu Superkupa protiv Fejnorda. Odmah je pogodio na prvom meču, bilo je 3:0 za tim iz Amsterdama, a Patrik je postigao poslednji gol na meču i odmah na debiju osvojio prvi veliki trofej u karijeri. Kasnije je nastavio da „rešeta“ i samo je Ronaldo mogao da postigne više golova Utakmica je bila tvrda i dugo se igralo bez golova. A onda Van Gal u 69. minutu “u vatru” baca klinca od 18 godina. U igru je ušao mlađani Klajvert. I nije mu dugo trebalo da uđe u istoriju. Jedva petnaestak minuta kasnije, Rajkard mu dodaje jednu loptu na ivici šesnaesterca Milana, a on pored legenda kakve su Maldini i Barezi prolazi i gura loptu u gol nemoćnog Rosija.od njega u Holandiji. Ipak, postao je najbolji Ajaksov strelac u istoriji ovog kluba, osvojio mnogo trofeja među kojima i titulu sa Ajaksom bez poraza.
Možda i vrhunac Klajvertove karijere bilo je finale Lige šampiona protiv branioca titule Milana. Način na koji je Ajaks stigao do tog meča bio je veličanstven. Dve pobede u grupnoj fazi nad osvajačem iz 1994. godine i zatim remi u Minhenu i pobeda protiv Bajerna od 5:2 kod kuće, nalepša su sećanja iz tog nepobedivog pohoda do finala u kome se na strani obično igralo bez golova, a kod kuće se punila mreža gostiju. A u finalu ponovo strašni Milan. Rosi, Maldini, Panući, Desai, Kostakurta, Barezi, Donadoni, Boban, Albertini, Masaro i Simone. Strašna ekipa i jedna od najboljih odbrana svih vremena. Iako su ih u grupi u obe utakmice dobili, finale je imalo mnogo veći značaj. Kakav kraj finala Lige šampiona, kakav početak jedne velike karijere. Sa 18 godina, 10 meseci i 23 dana postići gol u finalu Lige šampiona nije ni ranije ni kasnije nikom pošlo za nogom.Mlada ekipa Ajaksa bila je na velikom iskušenju. Van Gal je izveo na teren sjajne igrače, Van der Sara, Rajzigera, Blinda, Rajkarda, oba De Bura, Sedorfa, Davidsa, Finidija, Overmarsa i legendarnog Finca Litmanena.
Utakmica je bila tvrda i dugo se igralo bez golova. A onda Van Gal u 69. minutu “u vatru” baca klinca od 18 godina. U igru je ušao mlađani Klajvert. I nije mu dugo trebalo da uđe u istoriju. Jedva petnaestak minuta kasnije, Rajkard mu dodaje jednu loptu na ivici šesnaesterca Milana, a on pored legenda kakve su Maldini i Barezi prolazi i gura loptu u gol nemoćnog Rosija.
Kakav kraj finala Lige šampiona, kakav početak jedne velike karijere. Sa 18 godina, 10 meseci i 23 dana postići gol u finalu Lige šampiona nije ni ranije ni kasnije nikom pošlo za nogom. Klajvert je bio strelac u okviru iste sezone u superkupu Holandije protiv Fejnorda kao i u Superkupu evrope protiv Saragose.
Patrik Klajvert je kasnije u bogatoj karijeri osvojio mnogo trofeja, i ličnih i sa ekipama i postigao mnogo golova, ali gol sa početka karijere u finalu Lige šampiona najznačajniji mu je u karijeri, a kako je on izgledao podsetite se u videu: