Majkl Džonson – Dominacija u Atlanti

Majkl Džonson - Dominacija u Atlanti
Majkl Džonson - Dominacija u Atlanti
StarBet Kladionica Najbolji Bonusi

Majkl Džonson je na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine osvojio dve zlatne medalje. On je to uradio u trkama na 200 i 400 metara, a posebno se izdvojila pobeda na kraćoj deonici. U toj trci je Džonson dominantno slavio uz novi svetski rekord. Ta trka na 200 metara biće izabrana za najbolju u toj deceniji…

Majkl Džonson je dominantno osvojio zlatnu medalju na 400 metara

Majkl Džonson je u Atlantu stigao kao već jedna od najvećih zvezda svetske atletike i kao apsolutni vladar na 200 i 400 metara. Na izbornom prvenstvu Amerike, nekoliko nedelja pre Igara, Majkl Džonson je u trci na 200 metara oborio 17 godina star svetski rekord koji je držao Pjetro Menea i tako najavio velike mogućnosti na Olimpijskim igrama. U Atlanti je Džonson imao šansu da postane prvi atletičar u istoriji koji je na istim Olimpijskim igrama slavio u trkama na 200 i 400 metara. Na programu Olimpijskih igara u Atlanti je prvo bila disciplina 400 metara. Majkl je lagano došao do finala. Potom je u finalnoj trci potpuno „rasturio“ konkurenciju. Slavio je Džonson u trci na 400 metara, u kojoj se od starta nije postavljalo pitanje pobednika, u vremenu novog rekorda Olimpijskih igara 43,49. Njegov prvi pratilac Britanac Rodžer Blek kasnio je za Džonsonom čak više od 9 desetinki.

Zanimljivo da je pobedom na 400 metara Majkl Džonson došao do svoje prve individualne olimpijske zlatne medalje. Očekivalo se da se Džonson tu neće zaustaviti. Takva očekivanja će se ispostaviti opravdanim, jer će nekoliko dana kasnije, 1. avgusta 1996. godine, uslediti finalna trka na 200 metara.

Savršenstvo na 200 metara

Majkl Džonson je rutinski stigao do finala, da bi potom pobedio na neverovatan način u trci na 200 metara. On je slavio ispred legendarnih Frenkija Frederiksa i Atoa Boldona. Posebno je bilo impresivno kako je Džonson trčao u poslednjih 70-80 metara, kada je posle krivine neverovatnim ubrzanjem prosto „pomeo“ konkurenciju. Džonson je štopericu na kraju te trke zaustavio na 19,32. Time je oborio svetski rekord za više od tri desetinke, što je najveća razlika između novog i starog rekorda na 200 metara. Tom pobedom Majkl Džonson je postao prvi atletičar u istoriji koji je pobedio i na 200 i na 400 metara na istim Olimpijskim igrama.

Majkl Džonson je u vremenu novog svetskog rekorda slavio na 200 metara.
Majkl Džonson je u vremenu novog svetskog rekorda slavio na 200 metara.

Koliko je Džonson bio neverovatan u legendarnoj trci na 200 metara, možda najbolje pokazuje da je prvih 100 metara pretrčao za 10 sekundi i 12 stotinki, drugih 100 za 9 sekundi i 20 stotinki, a deo između 50 i 150 metara za nestvarnih 8 sekundi i 76 stotinki! Mnogi atletski stručnjaci smatraju da je ta Džonsonova trka iz Atlante atletsko savršenstvo. Oni veruju da smo te večeri prisustvovali možda i najvećem trenutku svetske atletike svih vremena. Nekoliko godina kanije, trka Majkl Džonsona iz Atlante na 200 metara je izabrana za najbolju atletsku trku u zadnjoj deceniji dvadesetog veka.

Čovek sa zlatnim cipelama

Zanimljivo je da je Džonson u Atlanti trčao u specijalnim sprintericama zlatne boje, jer se očekivalo da on domaćinu donese isključivo zlatne medalje, zbog čega je u SAD-u dobio nadimak „Čovek sa zlatnim cipelama“. „Nisam želeo da budem na postolju u zlatnim sprintericama, a sa srebrnom medaljom oko vrata.“ – izjavio je Majkl Džonson nakon Igara. Interesantno je i da je organizator u Atlanti malo korigovao raspored disciplina kako ne bi trke na 200 i 400 metara bile iste večeri u programu i kako bi se pružila bolja prilika Džonsonu da ostvari neverovatan rezultat.

Majkl Džonson je bio jedan od heroja Olimpijskih igara u Atlanti.
Majkl Džonson je bio jedan od heroja Olimpijskih igara u Atlanti.

„Bio sam samouveren za trku na 400 metara. Konkurencija nije bila prejaka, a i godinama pre Atlante nisam izgubio u toj disciplini. Na 200 metara sam znao da će biti vrlo brza trka. Moj cilj je bio da oborim svetski ili olimpijski rekord, jer je to bio jedini način da pobedim. Znao sam da sam u dobroj formi i da to mogu. Publika me je ‘nosila’. Kada sam prešao ciljnu liniju bio sam oduševljen, ali sam i osetio veliko olakšanje.“ – izjavio je Džonson o svojim nastupima u Atlanti.
Sećanje na dominaciju legendarnog Majkl Džonsona sa Olimpijskih igara u Atlanti ne bledi ni danas. Bilo je dominantih atletičara i pre i posle, ali mnogi ljubitelji atletike će reći „niko kao Džonson“. Pogledajte i finalnu trku na 200 metara iz Atlante i podsetite kako je u Atlanti „leteo“ stazom legendarni Majkl Džonson. Uživajte!

Prethodni tekstBirdova krađa
Sledeći tekstMeč za pamćenje – Jugoslavija-Slovenija