Maradonin lob na “Marakani”

20. oktobra 1982. godine Crvena zvezda je na prepunoj beogradskoj “Marakani“ u prvom susretu 2. kola Kupa pobednika kupova dočekala slavnu Barselonu sa ništa manje slavnim fudbalskim imenima koja su tada branila boje katalonskog kluba. Šuster i tek pristigli Maradona bili su tada udarne igle španskog velikana, u šta se beogradska publika i uverila nakon 90 minuta ove utakmice. Upravo je omaleni argentinac, tada najskuplji igrač planete, doveo Barsu u vođstvo od 1:0 golom glavom u 10. minutu meča. Ipak, drugi pogodak je ono što će ostati zabelženo u istoriji stadiona Crvene zvezde, kao jedan od najlepših fudbalskih momenata.
Bio je 48. minut. Maradona je primio loptu na centru terena, i onako kako samo on ume krenuo je ka kaznenom prostoru. Kada su svi očekivali da sa ivice šesnaesterca raspali po lopti, usledila je magija – jedan od najlepših lob udaraca i uopšte golova koji su viđeni na najvećem srpskom stadionu. Bio je 48. minut. Maradona je primio loptu na centru terena, i onako kako samo on ume krenuo je ka kaznenom prostoru. Kada su svi očekivali da sa ivice šesnaesterca raspali po lopti, usledila je magija – jedan od najlepših lob udaraca i uopšte golova koji su viđeni na najvećem srpskom stadionu. Nemoćan je bio Aleksandar “Dika“ Stojanović. “El Pibe“ je dobio aplauz i ovacije blizu 90.000 gledalaca koji su sa tribina oduševljeno gledali ovu majstoriju.Nemoćan je bio Aleksandar “Dika“ Stojanović. “El Pibe“ je dobio aplauz i ovacije blizu 90.000 gledalaca, koji su sa tribina oduševljeno gledali ovu majstoriju. Argentinac ni 30 godina kasnije, snimajući film sa Kusturicom, nije zaboravio sitne detalje sa tog meča, poput mesta sa kog je čudesno uputio loptu, ali ni golmana Stojanovića: “Golman je imao dva metra i nikako drugačije nisam mogao da ga savladam.“ – podsetio se Maradona, pominjući čak i “Dikin” skamenjen izraz lica. Treći gol za Barsu postigao je nemački internacionalac Bernd Šuster, da bi se onda sa odbranom gostiju poigrao Rajko Janjanin, koji je postigao dva pogotka, u 73. i 75. minutu, a konačan rezultat utakmice postavio je Šuster u 82. minutu. U revanš meču na “Kamp Nou” Barselona je slavila sa 2:1 i prošla dalje.
Uživajte podsećajući se neverovatnog loba genijalnog Argentinca, o kome se i danas priča.