Mladen Petrić – Kad napadač postane golman u 90. minutu

Mladen Petrić, bivši hrvatski reprezentativac, posle prvih fudbalskih koraka u švajcarskom niželigašu Badenu i odličnih partija u Grashopersu, u leto 2004. godine, za tri miliona evra prelazi u redove Bazela u kome pre nego što će otići dalje, u Nemačku, ostavlja dubok trag. Za Bazel je u prvoj Švajcarskoj ligi na 57 utakmice postigao 30 golova i još 5 pogodaka na 20 utakmica koliko su Švajcarci odigrali u UEFA ligi. Međutim, navijači ovog kluba ne pamte ga samo po sjajnom učinku, osvojenoj tituli i kupu, po tome što je proglašavan igračem lige i što je osvajao naslov najboljeg strelca… pamte ga možda i najviše po onoj utakmici sa Nansijem.
Bilo je to 23. novembra 2006. godine. U trećem kolu grupe E lige UEFA, na St. Jakob-Parku Bazel je dočekao francuski Nansi. Iako se očekivalo da će ovaj susret doneti malo toga zanimljivog ipak je bio verovatno najdramatičniji toga dana. Golman Bazela skida svoj žuti dres i daje ga Petriću, a uz njega i par saveta, a zatim napušta igru. Hrvat namešta rukavice. Prilično je hladan za ovako bitan moment utakmice. Širi ruke, sprema se da brani teškom mukom osvojen jedan bod. Šretie se zaleće i šutira nisko u desnu stranu, ne prejako. Petrić u stilu najboljih golmana bira stranu i baca se kao mačka u onu pravu, levom rukom odbija loptu, a zatim skače na nju i grli je pre nego što su ostali igrači uspeli da dođu do nje i eventualno ponovo ugroze njegov gol. Stadion je bio u transu, a Petrić gotovo bez emocija, kao da se ništa spektakularno nije dogodilo, već nešto što svakodnevno radi, degažira loptu duboko u polje Francuza dok se u pozadini čuje huk sa tribina.U početku dosadna utakmica “eksplodirala” je nakon isteka pola sata igre. Prvo je Kim poentirao nakon dodavanja Zerke, a samo minut kasnije Čiperfild je izjednačio na asistenciju Zanija. Ipak, nakon novih 120 sekundi novo vođstvo francuske ekipe, sjajan pogodak Berengera iz slobodnog udarca.
U nastavku, Bazel je imao veliku priliku preko Nakate, a u 56. minutu je izjednačio. Petrić je izveo slobodan udarac, a Sterjovski poravnao rezultat. U samom finišu nastala je prava drama. U 3. minutu sudijske nadoknade Nansi je otvorio odličnu kontru, tri na jedan, pa golman Bazela Kontanco nije imao drugo rešenje nego da napravi prekršaj nad Diji. Crveni karton i penal bili su samo logičan sled događaja iako su se domaći bunili zbog takve odluke. Kako domaćin nije imao više prava na izmenu, na gol je morao neko od igrača. Bio je to upravo Mladen Petrić. Kazneni udarac trebalo je da izvede Šretie. Golman Bazela skida svoj žuti dres i daje ga Petriću, a uz njega i par saveta, a zatim napušta igru. Hrvat namešta rukavice. Prilično je hladan za ovako bitan moment utakmice. Širi ruke, sprema se da brani teškom mukom osvojen jedan bod. Šretie se zaleće i šutira nisko u desnu stranu, ne prejako. Petrić u stilu najboljih golmana bira stranu i baca se kao mačka u onu pravu, levom rukom odbija loptu, a zatim skače na nju i grli je pre nego što su ostali igrači uspeli da dođu do nje i eventualno ponovo ugroze njegov gol. Stadion je bio u transu, a Petrić gotovo bez emocija, kao da se ništa spektakularno nije dogodilo, već nešto što svakodnevno radi, degažira loptu duboko u polje Francuza dok se u pozadini čuje huk sa tribina.
Utakmica je samo zahvaljujući spretnosti Mladena Petrića, igrača utakmice, završena bez pobednika 2:2, a zanimljivo je da je za ekipu Bazela je od 58. minuta tada igrao i Ivan Rakitić.
Podsetite se jednog od najzanimljivijih trenutaka iz bogate karijere Mladena Petrića, čuvenu odbranu penala u zadnjim trenucima meča protiv Nansija u ligi UEFA 2006. godine: