Ronaldo Nazario da Lima – Debi za Real u 63. minutu, gol u 64.

Početkom ovog veka, u Madridu su stvoreni „Galaktikosi”, tim koji je bio sačinjen od najvećih fudbalskih zvezda. Posle Svetskog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji, na kome je bio strelac 8 pogodaka i prigrabio Zlatnu kopačku, veće fudbalske zvezde od Ronalda nije bilo. Iz tog razloga je predsednik Reala Florentino Perez rešio da iskešira 39 miliona za Ronalda i dovede ga u Real. Perez je čak i “zažmurio” na to što je Brazliac samo pre par godina bio član naljućeg rivala Barselone, jer igrač koji je u tadašnjem klubu Interu na 68 utakmica tada prejakog Kalča postigao 49 golova, morao je biti član “Galaktikosa”.
Navijači su bili oduševljeni kada je Ronaldo stigao i čekao se dan kada će debitovati za “Kraljevski klub”. Taj dan bio je zbog njegove povrede bio tek 6. oktobar 2002. godine. i očekivalo se da Ronaldo upravo u tom 5. kolu Primere, u kome je Real dočekao Alaves, bude na terenu. Ali to se na početku utakmice nije dogodilo. U špicu je startnu poziciju zauzeo već zaboravljeni Havijer Portiljo. Početkom ovog veka, u Madridu su stvoreni „Galaktikosi”, tim koji je bio sačinjen od najvećih fudbalskih zvezda. Posle Svetskog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji, na kome je bio strelac 8 pogodaka i prigrabio Zlatnu kopačku, veće fudbalske zvezde od Ronalda nije bilo. Iz tog razloga je predsednik Reala Florentino Perez rešio da iskešira 39 miliona za Ronalda i dovede ga u Real.Ronaldo je bio na klupi.
Real je odlično otvorio utakmicu i već u drugom minutu tadašnji najbolji francuski fudbaler, Zinedin Zidan, doveo je svoj tim u vođstvo. Dvadesetak minuta kasnije Figo je povisio na 2:0 i sa tim rezultatom igrači su otišli na poluvreme. Drugi deo meča je počeo, a Ronaldo se zagrevao… I tek u 63. minutu Visente Del Boske odlučuje da iz igre izvede Gutija i uvede Solarija, ali pravo oduševljenje na tribinama nastalo je kada su navijači videli da će trener u istom minutu izvesti neubedljivog Portilja, a u igru ubaci po mnogima najboljeg igrača svih vremena, Luisa Nazarija da Limu Ronalda.
Igrao se 63. minut kada je Ronaldo utrčao na teren, a samo minut kasnije, u 64. Real je gradio dobru akciju. Sa leve strane Roberto Karlos je veoma precizno poslao jednu loptu u srce šesnaesterca, gde ju je Ronaldo između dva igrača prihvatio na grudi, ona je pala na zemlju, a debitant ju je onda volejom poslao prvo u zemlju od koje je odskočila i otišla pod prečku nemoćnog golmana Dutruela. Igrao se 63. minut kada je Ronaldo utrčao na teren, a samo minut kasnije, u 64. Real je gradio dobru akciju. Sa leve strane Roberto Karlos je veoma precizno poslao jednu loptu u srce šesnaesterca, gde ju je Ronaldo između dva igrača prihvatio na grudi, ona je pala na zemlju, a debitant ju je onda volejom poslao prvo u zemlju od koje je odskočila i otišla pod prečku nemoćnog golmana Dutruela. Navijači su bili oduševljeni, dobro su znali kakvog su igrača dobili, a saigrači su poleteli u zagrljaj ne bi li poželeli dobrodošlicu svom saigraču.Navijači su bili oduševljeni, dobro su znali kakvog su igrača dobili, a saigrači su poleteli u zagrljaj ne bi li poželeli dobrodošlicu svom saigraču. Prošlo je svega tridesetak sekundi od njegovog ulaska u igru. Nije to bilo sve od Ronalda na toj utakmici. Nakon još jednog gola koji je Figo postigao u 72. minutu, Ronaldo se još jednom upisao u strelce na asistenciju Mekmanamana. Kakav debi! Ronado je fenomenalno otvorio svoju “epizodu” u Realu. U svojoj prvoj sezoni u dresu Reala postigao je 23 gola i osvojio titulu prvaka Španije, koja mu je izmakla kao članu Barselone. Naredne sezone je postigao 24 gola i bio najbolji strelac Primere, ali su ponovo usledile povrede i prvi problemi sa debljinom, koji će ga pratiti do kraja karijere. Tokom svog boravka na “Santijago Bernabeu” na 127 utakmica postigao je ukupno 83 gola u belom dresu i kao i u svakom timu u kome je igrao u karijeri, postao miljenik navijača.
Kako je izgledao prvi ulazak u igru Ronalda u dresu Real Madrida u 63. minutu, a kako prvi gol koji je postigao za “Kraljevski klub” samo minut kasnije, u 64. možete se podsetiti u videu: