Nikola Pilić je bio glavni razlog bojkota tenisera na Vimbldonu 1973. godine. Te godine Jugoslovenski teniski savez, uz obrazloženje da je Pilić odbio da igra za reprezentaciju u Dejvis kupu, odlučio je da ga suspenduje sa svih takmičenja, što su čelnici planetarne teniske organizacije prihvatili, pa Nikola Pilić jedno „kratko“ vreme nije smeo da nastupa na turnirima širom sveta. Pošto je to značilo da neće nastupiti i na Vimbldonu, gotovo svi tadašnji najbolji teniseri odlučili su nakon što je odbijen njihov zahtev da se Pilić ipak pozove i da mu se dozvoli nastup na Vimbldonu, da i oni bojkotuju najveći teniski turnir na svetu, čime će izazvati jedan od najvećih skandala u istoriji ovog turnira.
Za Nikolu Pilića je ta 1973. godina bila jedna od najboljih u karijeri. U Parizu je posle odličnih igara ostvario najveći uspeh u karijeri u singl konkurenciji, kada je stigao do finala Rolan Garosa u kojem je poražen od velike rumunske teniske zvezde Ilijea Nastasea. Ipak, taj uspeh ostaće u senci njegove suspenzije od strane Jugoslovenskog teniskog saveza, koja će dovesti i do najvećeg bojkota tenisera u istoriji Vimbldona. Pre te 1973. godine Nikola Pilić je punih 12 godina igrao veoma uspešno za reprezentaciju Jugoslavije u Dejvis kupu, a ni te godine njegova želja da igra za nacionalni tim u Dejvis kupu nije manjkala. Planirao je Nikola da nastupi u duelu protiv Novog Zelanda u Zagrebu, ali pošto se iste nedelje kada i Dejvis kup igrao Masters turnir dublova, Nikola Pilić je ipak odlučio da prednost da Mastersu. O tome je na vreme obavestio čelnike saveza, ali iako su ljudi iz saveza unapred znali njegovu odluku i u prvi mah je prihvatili, sve se promenilo kada je jugoslovenski dubl Franulović-Jovanović poražen od Novozelanđana, što je razljutilo čelnike saveza, koji su svu krivicu za taj poraz svalili na Nikolu Pilića i njegvo neigranje u tom meču.
Jugoslavenski teniski savez je tada zbog njegovog neigranja u Zagrebu odlučio da Pilića suspenduje na devet meseci i u tom periodu mu zabrani učesće na svim teniskim turnirima, što je svetska teniska organizacija prihvatila, pa se Nikola Pilić našao „na ledu“. Iako mu je suspenzija na kraju smanjena sa devet na „samo“ mesec dana, to je i dalje značilo da Nikola Pilić ne može da učestvuje na Vimbldonu. Kada se među teniserima saznalo da Nikoli neće biti ni dozvoljeno da učestvuje na Vimbldonu, čak 81 teniser je odlučio da bojkotuje najveći teniski turnir u znak solidarnosti sa Pilićem. Među onima koji su bojkotovali turnir bilo je čak trinaestorica igrača iz prvih 16 (nisu ga bojkotovali samo oni koji to „nisu smeli“ i oni koji su se nadali da će bojkot iskoristiti da dođu do važnog trofeja), pa je taj turnir koji se smatra najslabijim u istoriji Vimbldona osvojio Jan Kodeš, kojem je to jedini trofej na Vimbldonu u karijeri. Taj bojkot je ipak doneo na kraju velike koristi igračima. Udruženje profesionalnih tenisera (ATP) je ojačalo i može se slobodno reći da od te godine ima veći uticaj na svetski tenis od nacionalnih saveza.
Nikola Pilić se mnogo godina kasnije prisetio kako je izgledao taj čuveni bojkot. „Do trećeg kola stigla su dvojica Engleza, koji nisu znali ni da igraju tenis. I Kodeš bi otkazao turnir, ali nije smeo, dolazio je iz Čehoslovačke, a ona je kao i ostale socijalističke zemlje, bila solidarna sa Jugoslavijom. Britanac Rodžer Tejlor (stigao do polufinala) nastupio je samo zbog toga, jer je mislio da će osvojiti turnir. Posle mi se izvinjavao zbog toga.“
Ostaje da se pamti sada već čuveni bojkot Vimbldona zbog Nikole Pilića, koji je doneo velike promene u svetskom tenisu i povećao uticaj profesionalnih tenisera na najveće turnire.