Legenda kaže da su kineske vlasti još sedamdesetih godina došle na ideju da same stvore dominantnog košarkaša. Vlada je insistirala da njihov tada najviši košarkaš i košarkašica, Jao Zijuan (201 cm) i Feng Fengdi (1.90 cm) zasnuju porodicu. I tako se iz “ljubavi” ovo dvoje 12. septembra 1980. godine u Šangaju rodio Jao Ming.
Jao je kao tinejdžer počeo da igra košarku za Šangaj Šarkse. U njihovom seniorskom timu odigrao je pet sezona a u poslednjoj sezoni je osvojio prvenstvo u kineskoj CBA ligi. Nakon što je od Šarksa dobio dozvolu da napusti klub draftovan je od strane Hjuston Roketsa kao prvi pik na draftu 2002. godine. I pre nego što je zaigrao na NBA parketima, Jao Ming je izazivao veliku pažnju širom Amerike. Nekoliko američkih sportskih komentatora je izjavilo da Jao sigurno neće uspeti u NBA ligi, dok je legendarni Čarls Barkli izjavio da će poljubiti Keni Smita u zadnjicu, ako Jao postigne više od 19 poena na nekoj utakmici u svojoj prvoj sezoni. Jao je svoje prve mečeve igrao veoma slabo, beležio je tek nekoliko poena po meču i delovalo je da je Hjuston napravio pogrešan izbor. Konačno je zablistao protiv Lejkersa, u osmom meču sezone. Postigao je 20 poena uz stoprocentan učinak iz igre 9 od 9 i sa linije za slobodna bacanja 2 od 2. Posle tog meča Čarls Barkli je ispunio obećanje dato pre početka sezone, ali je umesto zadnjice Keni Smita poljubio zadnjicu magarca kog je Smit kupio. Jao je izabran u startnu petorku Zapadne konferencije na ALL Star-u 2003. godine ispred Šekil O’Nila. Ming je imao skoro 250 hiljada glasova više od O’Nila i postao je prvi debitant koji je izabran u startnu petorku na All Star utakmici još od Grent Hila 1995. godine. Svoju prvu NBA sezonu je završio prosečno beležeći 13,5 poena i 8,2 skoka po utakmici a u izboru za najboljeg rukija sezone bio je drugoplasirani iza Amari Stodemajera.
Sledeće sezone Roketsi menjaju trenera, umesto Rudi Tomjanovića na klupu dolazi Džef Van Gandi koji odlučuje da igru Hjustona bazira na Mingu. To je donelo veliki napredak u Jaovoj igri, pa je te sezone protiv Atlante zabeležio rekord karijere postigavši 41 poen. Bila je to sezona koju je Jao završio sa 17 poena i skoro 10 skokova po meču i u kojoj je Hjuston posle dužeg vremena došao do plej ofa, gde su ih u prvoj rundi zaustavili Lejkersi. Zablistao je Jao naredne sezone, Hjuston je u svoje redove doveo Mekgrejdija koji je činio fenomenalan tandem sa Mingom. Došli su do plej ofa ponovo, zabeležili preko 50 pobeda u regulanoj sezoni, ali opet su zaustavljeni u prvoj rundi, ovog puta od Dalasa (4 : 3). Nije im pomogla ni Mingova briljantna partija u drugom meču, kada je šutirajući iz igre 13/14 doneo pobedu svom timu u Dalasu i oborio rekord franšize po uspešnosti šuta iz igre u plej ofu. Ostaje za dugo pamćenje još jedan Mingov rekord iz te sezone, izabran je u startnu petorku Zapadne konferencije na All Star utakmici sa 2.558.278 glasova, čime je oborio rekord po broju dobijenih glasova u glasanju za All Star prvu petorku, koji je držao Majkl Džordan.
Usledili su veliki problemi sa povredama, Jao je počeo češće da gleda mečeve u odelu sa klupe, nego što ih je igrao. Iako je odigrao manje od 2/3 mečeva, Jao je naredne sezone u mečevima u kojima je igrao uspeo da zabeleži preko 22 poena i preko 10 skokova po meču. I pored Mingovih dobrih igara tokom narednih sezona, Hjuston nije mogao da nadoknadi Jaov izostanak zbog povrede u po pravilu bar trećini mečeva u sezoni, pa su sve teže dolazili do doigravanja. U istorijskom meču 2007. godine između Hjustona i Milvokija, Jao se prvi put u svojoj karijeri susreo sa svojim sunarodnikom Đianlinom. Utakmica koju su Roketsi dobili rezultatom 104 : 88, bila je prenošena na 19 televizijskih mreža u Kini a samo u najmnogoljudnijoj zemlji sveta ovaj meč je pratilo preko 200 miliona ljudi, što ga čini jednim od najgledanijih mečeva u istoriji NBA lige. Ming je 2009. odigrao 77 utakmica u regularnom delu sezone a bio je to prvi put posle dugo vremena da je odigrao kompletni regularni deo sezone bez povreda. Prosečno je beležio skoro 20 poena i 10 skokova po meču. Hjuston je konačno prošao te sezone prvu rundu plej ofa, pobeđen je Portland uz briljantne partije Minga. U drugoj rundi sui h čekali Lejkersi a Jao je u prvoj utakmici koju su Roketsi dobili u Los Anđelesu zabeležio 28 poena, od kojih je 8 postigao u poslednja četiri minuta utakmice. Međutim, u trećoj utakmici je teže povredio nogu, što će se ispostaviti kao nenadoknadiv gubitak za Roketse, ali i kao početak kraja Mingove karijere. Posle operacije povređenog stopala, pokušao je da se vrati na parket, ali bez uspeha, pa je 2010. godine objavio kraj karijere a njegovo povlačenje je izazvalo 1,2 miliona komentara na Kineskoj društvenoj mreži Sina Veibo.
Verovatno najveću čast u karijeri Jao je dobio 2008. godine, kada je izabran da nosi kinesku zastavu na otvaranju Olimpijskih igara u Pekingu. Nastupao je redovno za reprezentaciju svoje zemlje, ali Kina i sa toliko kvalitetnim igračem u timu, ipak nije mogla do zapaženih rezultata.
Košarkašku veličinu Jao Minga je možda najbolje opisao Šekil O’Nil: “Jao je bio veoma agilan. Mogao je da igra i unutra i spolja. Da nije bilo svih povreda sigurno bi bio svrstan u pet najboljih centara u istoriji NBA lige.“ O njegovoj sportskoj važnosti, ali i o tome koliki je uticaj imao i van terena dovoljno govore reči vlasnika Hjuston Roketsa Deril Moreja: „Jao Ming je bio čudesan igrač. Njegova dominantna igra i predanost humanitarnom radu učinili su ga jednim od najomiljenijih sportista svog vremena i ponudili most između kineskih i američkih ljubitelja košarke.“
Uživajte u deset najboljih poteza u NBA karijeri, popularnog “Kineskog zida”, legendarnog gorostasa iz Kine, najboljeg kineskog košarkaša svih vremena i jednog od najboljih centara u istoriji igre pod obručima – Jao Minga.