Nije malo onih koji će reći da je olimpijsko finale iz Atine najbolji vaterpolo meč ikada. U tom epskom finalu sastale su se dve fantastične ekipe reprezentacija Srbije i Crne Gore i Mađarske. Sa jedne strane Šefik, Ikodinović, Vujasinović, Šapić, Savić, Ćirić, Vanja Udovičić.. a sa druge Kašaš, Molnar, Benedek, Biroš, Madaraš, Đerđelji Kiš… Dve zaista moćne ekipe. Bili su reprezentativci Srbije i Crne Gore blagi favoriti pre meča. Prethodnih godina imali su više uspeha od Mađara, osvojili su evropsko zlato u Budimpeštu i Kranju (odbrana Šefika je jedan od ključnih detalja tog meča koji se pamti po neredima na tribinama), kao i srebro u Fukuoki i bronzu u Barseloni na šampionatima planete, dok su Mađari, osim zlata u Barseloni, imali za svoje standarde nešto slabije rezultate posle Igara u Sidneju. Ipak, malo ko je sumnjao da će meč biti neizvestan…
Neizvestan meč
Krenuli su „Delfini“ bolje na tom susretu. Brzo su poveli sa 3:0, ali su se Mađari do kraja poluvremena potpuno rezultatski vratili u igru, pa je prvi deo igre okončan rezultatom 5:5. Usledila je fantastična treća četvrtina „Plavih“. Reprezentativci Srbije i Crne Gore igraju savršenu odbranu u tom periodu i posle dva pogotka pred poslednju čevrtinu vode sa 7:5. Pomislili su neki tada da će reprezentativci Srbije i Crne Gore sigurno doći do zlatne medalje. Ipak, prava drama će tek uslediti…
Mađari igraju odlično u poslednjem periodu, dok „Delfinima“ kao da se malo „stegla ruka“. Ubrzo reprezentativci Mađarske dolaze do preokreta i u finiš meča uloze sa vođstvom od 8:7. Posle nekoliko neuspešnih napada sa obe strane, imali su „Plavi“ poslednji napad. U tom napadu imali su priliku da se izbore za produžetke…
Zvižduk zaustavio Šapića
Dolaze reprezentativci Srbije i Crne Gore do igrača više. Potom se postavljaju u svoju prepoznatljivu formaciju i lopta kreće da kruži. Plan igrača, koje je sa klupe vodio legendarni Nenad Manojlović, očigledno je bio da akciju udarcem završi Aleksandar Šapić, u tom trenutku bez ikakve dileme najbolji vaterpolo golgeter na planeti. Kada je lopta sitgla do Šapića, on se nalazio na svojoj prepoznatljivoj poziciji iz koje tih godina gotovo da nije grešio…
Podiže se Šapić na šut, dok mu jedan mađarski igrač prilazi. Ipak, dok se Šapić sprema da uputi šut iz dobre pozicije čuje se zvižduk iz pištaljke, pa on staje. Mađar to koristi da mu se potpuno približi. Reprezentativac Srbije i Crne Gore tada shvata da igra nije zaustavljena i pošto vreme ističe gotovo iz vode i sa protivničkim igračem koji ga savršeno blokira, upućuje šut koji legendarni golman Mađara Zoltan Seči lako zaustavlja. Bio je to trenutak posle kojeg je bilo jasno da će Mađarska osvojiti olimpijsko zlato. U malo preostalog vremena „Delfini“ su samo izveli korner. Nisu ni stigli da šutiraju. Usledilo je veliko slavlje Mađara, a dok oni slave Aleksandar Šapić se pita šta se dogodilo. Odgovor će dobiti vrlo brzo…
Šapić je ubrzo shvatio odakle je došao zvižduk
Gostujući u jednoj emisiji Aleksandar Šapić je ispričao da smatra da je taj zvižduk najzaslužniji što su „Delfini“ ostali bez olimpijskog zlata u Atini. On je tada i rekao da kada se okrenuo da pogledom pita sudiju zašto je svirao, iza sudije je video jednog navijača sa kapicom mađarske reprezentacije na glavi koji drži pištaljku u ustima gleda u njega i smeje se. Tada je shvatio šta se dogodilo i ko je svirao. Ali bilo je prekasno…
„Ta utakmica je bila toliko teška za nas. Taj poraz me je najviše zaboleo. Sad mi se plače kada se setim. Svi igrači iz te generacije smatraju da im je to najteži poraz u karijeri. Postoje te slike sa tog postolja i kao da smo na sahrani, a ne na dodeli olimpijskih medalja. To mi je definitivno najteži poraz u karijeri i nikad ga neću zaboraviti.“ – Ispričao je Šapić kasnije koliko je svim igračima teško pao poraz u finalu Igara u Atini.
Neuspehom u finalu u Atini jedna fantastična generacija „Delfina“, za neke i najbolja u istoriji vaterpola, propustila je najbolju priliku da osvoji olimpijsku zlatnu medalju. Mnogi kažu da bi sve bilo drugačije da nije bilo tog kobnog zvižduka. Da li su u pravu procenite i sami nakon što se podsetite situacije koja je po mnogima koštala „Delfine“ olimpijsko zlata.