Edin Džeko – Golčina Francuzima u sred Pariza koja je podigla Bosance na noge

Fudbalska reprezantacija Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. godine koje se održavalo u Poljskoj i Ukrajini bila je čini se nikad bliža plasmanu na prvi EURO u istoriji postojanja državnog tima. Borbu za plasman BiH je počela početkom septembra pobedivši Luksemburg u gostima sa 3:0, da bi samo par dana kasnije na stadionu “Asim Ferhatović Hase” doživela poraz 2:0 od prejakih Francuza. Iako su dobili Rumune na svom terenu posle remija sa Albanijom, usledio je poraz od Rumuna koji ih je doveo u nezgodnu poziciju, ali onda je usledio niz od četiri sjajne, uzastopne pobede. U Zenici su pali Albanci, Belorusi i Luksemburžani, a nije se bolje provela ni Belorusija u sred Minska. Osokoljeni ovim zaista impresivnim nizom, BiH je kao drugoplasirana otputovala u Pariz, na megdan Francuzima. Francuzi su imali 20 bodova, a Bosna i Hercegovina 19, pa u slučaju trijumfa na stadionu “Francuska” Bosanci bi uspeli da obezbede plasman na EURO 2012. godine u Poljskoj i Ukrajini. Bila je to sjajna šansa za ekipu koju je tada sa klupe vodio Safet Sušić.
Od prvog minuta igrači Bosne i Hercegovine su krenuli svim silama prema golu Huga Lorisa. Iz minuta u minut su se smenjivali napadi izabranika Safeta Sušića pred golom Francuza, ali napadači nisu bili dovoljno precizni. Može se reći da je BiH bila potpuno dominantna i osim akcije iz koje su Francuzi, iz ofsajda dali gol, domaći igrači nisu napravili ozbiljnije akcije pred golom protivnika u prvom poluvremenu. U istom periodu BiH je čak sedam puta zapretila Lorisu. Videla se u tim trenucima velika želja i vera u pobedu. Nakon nekoliko propuštenih prilika “Zmajevi” su u 40. minutu došli do vođstva. Lopta je posle dodavanja saigrača stigla do Edina Džeka koji se sjajno okrenuo i matirao Huga Lorisa za veliko slavlje oko 15.000 gostujućih navijača na stadionu u Parizu. Pobeda i plasman na EURO bili su na dohvat ruke zahvaljujući bravuri koju je izveo sjajni Edin Džeko.

Edin Džeko proslavlja svoj fantastičan pogodak protiv Francuza.

Međutim, Safet Sušić je u ovom susretu imao velikih problema sa povredama svojih igrača. Na poluvremenu je bio primoran da zbog povrede iz igre izvadi Kenana Hasagića, a na gol pošalje Asmira Begovića. Petnaestak minuta kasnije i Mensur Mujdža je zbog povrede morao da napusti igru, a umesto njega je ušao Darko Maletić, pa je reprezentacija BiH napravila dve izmene prinudno, zbog povreda.
U drugom poluvremenu su Francuzi krenuli dosta agresivnije, dok su se igrači BiH više orijentisali na kontranapade iz kojih su nekoliko puta ozbiljno zapretili, ali je Loris bio sjajan na golu. I koliko god da su se gosti trudili da sačuvaju povoljan rezultat, u 77. minutu su Francuzi, ipak, izjednačili. Nasrija je srušio Spahić, a sudija Tomson pokazao je na belu tačku. Nasri je sigurno izveo jedanaesterac i poravnao rezultat na 1:1. Do kraja meča obe ekipe imale su svoje šanse, ali nije bilo promene rezultata. Reprezentacija BiH se morala zadovoljiti baražom gde se susrela sa reprezentacijom Portugala i posle utakmice bez golova u Zenici, izgubila u Lisabonu rezultatom 6:2, pa je ostalo žaljenje za jednom od najboljih utakmica u istoriji reprezentacije Bosne i Hercegovine, koja nije krunisana pobedom, čime je direktan plasman na EURO “pao u vodu”. Podsetite se sjajnog gola koji je postigao Edin Džeko i kojim je u sred Pariza doneo nadu za plasman na EURO svojim zemljacima:

Author: Miloš