Milena Reljin – Sportska ljubimica Jugoslavije

Milena Reljin - Sportska ljubimica Jugoslavije
Milena Reljin - Sportska ljubimica Jugoslavije
StarBet Kladionica Najbolji Bonusi

Zamislite da postoje samo dva televizijska kanala i da na oba budu prenosi ritmičke gimnastike. Onima rođenima krajem 20. i početkom 21. veka ovako nešto je verovatno teško i da zamisle. Ipak, to se zaista događalo u Jugoslaviji osamdesetih godina prošlog veka. Zasluge za to reklo bi se pripadaju isključivo njoj. Devojci koju su u Jugoslaviji obožavali i zbog koje su se sa nestrpljenjem čekali prenosi ritmičke gimnastike. Njeno ime i danas je na ovim prostorima sinonim za ritmičku gimnastiku, a ona je Milena Reljin…

Milena Reljin se „pronašla“ u ritmičkoj gimnastici

Kao malo dete Milena je mnogo volela da pleše uz muziku. Često je znala da u dnevnoj sobi „igra balet“ satima uz muziku sa radija. A onda tek što je napunila 10 godina gledajući treninge ritmičke gimnastike na kojima je bila i njena drugarica Mira, poželela je da i ona krene da se bavi ovim sportom. Roditelji nisu bili presrećni tom njenom odlukom, ali ispostaviće se da je Milena Reljin „rođena“ za ritmičku gimnastiku…

Od samih početaka Milena Reljin je pokazivala veliki talenat za ritmičku gimnastiku.
Od samih početaka Milena Reljin je pokazivala veliki talenat za ritmičku gimnastiku.

„Niko na svetu tada nije bio srećniji od mene. Konačno sam u ritmičkoj gimnastici objedinila većinu svojih interesovanja: ples, folklor, balet i sport.“ – govorila je Milena Reljin kasnije za medije o svojim počecima. Ubrzo pošto je krenula sa treninzima Milena je počela da beleži i odlične rezultate. Već u decembru 1977. godine, iste godine kada je krenula sa treninzima ritmičke gimnastike, na tada najvećem domaćem takmičenju „Decembarski turnir“ u Beogradu osvaja 2. mesto. Bila je to najbolja najava rezultata koji će uslediti, ali i koji će od Milene Reljin stvoriti veliku jugoslovensku sportsku zvezdu…

Milena Reljin je bila dominantna u Jugoslaviji

Milena će 1980. godine postati juniorska šampionka Jugoslavije. Potom će krenuti njena dominacija na seniorskim šampionatima zemlje. Do 1989. godine osvojiće ukupno 42 zlatne medalje na prvenstvima države, a u tom periodu u zemlji joj neće biti ravne. Dominiraće Milena Reljin nacionalnim prvenstvima, a i na međunarodnim takmičenjima beležiće značajne rezultate. Ipak, ostaće bez medalje na najvećim svetskim takmičenjima. Iako će na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu biti veoma blizu…

Milena je osvojila brojna odličja na državnim i balkanskim šampionatima, kao i na poznatim međunarodnim turnirima.
Milena je osvojila brojna odličja na državnim i balkanskim šampionatima, kao i na poznatim međunarodnim turnirima.

Na Igrama sa kojih po sopstvenom priznanju pamti upoznavanje sa legendarnim Karlom Luisom, posle kvalifikacija Milena je bila treća, a onda je u finalnom delu za nijansu slabije odradila vežbu, pa ju je prestigla Nemica Regina Veber, kao i još jedna takmičarka i Reljinova je završila na 5. mestu. Bilo je to veliko tamičenje na kojem je Milena Reljin bila najbliža osvajanju medalje. Kasnije će znati da napomene da joj je malo žao što u Los Anđelesu nije osvojila medalju. Definitivno je mogla, a neki će reći i zaslužila da je osvoji…

Velika kolekcija medalja

Iako nije osvajala medalje na najvećim takmičenjima, Milena Reljin je kao po pravilu bila u vrhu. Finala joj gotovo nisu izmicala, a plasmani do 10. mesta bili su redovni. Ipak, do osvajanja medalje je uvek nešto malo falilo. Treba istaći da je Milena osvajala medalje na Balkanskim šampionatima, kao i na velikim međunarodnim turnirima, pa je njena kolekcija odličja impozantna i veoma brojna. Jedan nastup ima specijalno mesto u Mileninoj karijeri…

Nastup u Sarajevu je jedan od najbitnijih u Mileninoj karijeri.
Nastup u Sarajevu je jedan od najbitnijih u Mileninoj karijeri.

Sarajevo je bilo domaćin Svetskog prvenstva u ritmičkoj gimnastici 1989. godine. Takmičenje se održavalo u čuvenoj dvorani „Skenderija“, a na njemu je po poslednji put na najvećoj sceni nastupala Milena Reljin. Iako je imala samo 22 godine, Milena se polako spremala za kraj profesionalne karijere. U Sarajevu je nastupila povređena, ali je to nije sprečilo da šampionat okonča osvajanjem odličnog 6. mesta u višeboju. Međutim, više od plasmana pamti se jedan njen nastup sa tog prvenstva…

Nastup u Sarajevu

U crvenom trikou, u vežbi sa vijačom, Milena Reljin nastupila je uz čuveni hit „Đurđevdan“ sarajevske grupe „Bijelo dugme„. Praćena oduševljenom publikom, Milena je prikazala fantastičnu vežbu. Ona je izazvala veliku pažnju, mnogi će reći da se i danas pamti, a i žiri je bio prezadovoljan viđenim, pa je Milena Reljin za tu vežbu nagrađena odličnim ocenama.

Koliko je taj nastup značajan za Milenu Reljin, govorila je kasnije za medije. „Nikada nisam osvojila odličje za Jugoslaviju na velikim takmičenjima, jer je konkurencija bila prejaka. Ulazak u finale Svetskog prvenstva i Olimpijskih igara je uspeh o kome danas možemo samo da sanjamo. Ali, Sarajevo je za mene bila emotivna medalja. Na prve taktove muzike, cela „Skenderija“ je zapevala. Srce je htelo da mi iskoči!“ – rekla je Milena decinajama kasnije za medije o nastupu u Sarajevu.

Velika popularnost u Jugoslaviji

Kada se zna da je Milena Reljin trenirala u dosta gorim uslovima od konkurencije i često se snalazivši sama za mnoge stvari, njeni rezultati deluju još impozantnije. Uz to treba reći da niti jedna takmičarka sa ovih prostora nije ostvarila tako kvalitetne rezultate u ritmičkoj gimnastici kao ona. Koliki je Milenin značaj za jugoslovenski sport govori i njena tadašnja popularnost. Bila je tolika zvezda da ne postoji osoba u Jugoslaviji koja je nije tada znala. Voleli su joj i stari i mladi, i ruralni i urbani, a ona je bila redovan gost popularnih emisija i gde god bi se pojavila izazivala je puno pažnje.

Milena Reljin je bila veoma popularna u Jugoslaviji.
Milena Reljin je bila veoma popularna u Jugoslaviji.

Zbog Milene Reljin medijski servisi u bivšoj Jugoslaviji prenosili su gotovo sva velika takmičenja u ritmičkoj gimnastici, uz specijalne emisije i ponekad prenose na oba i jedina televizijska kanala, a ti prenosi bili su i veoma gledani i redovno sa nestrpljenjem iščekivani.
Milena Reljin je svakako jedna od najvećih sportskih legendi Jugoslavije. I danas je sinonim za ritmičku gimnastiku na ovim prostorima, a njen sportski značaj za Jugoslaviju mnogima je danas teško i da razumeju. Ostaje činjenica da rezultate Milene Reljin dugo niko nije uspeo da dostigne i pitanje dal će ikada, kao i da ni pre ni posle nije postojala ritmička gimnastičarka na ovim prostorima za koju se toliko navijalo, koja se toliko pratila i koju su najveće sportske zvezde tog vremena u Jugoslaviji poput Krešimira Ćosića, Ratka Rudića, Raše Radovanovića… pozivale da im ukaže čast i posećuje njihove mečeve.

Prethodni tekstToni Ronaldson – „Ludački“ koš koji je srušio hrvatske snove
Sledeći tekstDražen Dalipagić – Nestvarna partija na oproštaju od „Grobara“