Sandej Oliseh – "Šok bomba" za Španiju

Sandej Oliseh – „Šok bomba“ za Španiju

Današnja priča vraća nas u 1998. godinu, na Svetsko fudbalsko prvenstvo koje je održano u Francuskoj. Grupa D bila je posebno zanimljiva, jer su se u njoj našla dva izražena favorita, moćna Španija i solidna Bugarska, kao i dve ekipe kojima niko nije davao šanse za prolaz. Ispostaviće se kasnije da je procena većine bila loša, ali krenimo redom…
Paragvaj je na startu remizirao sa Bugarima, 0:0, a dan kasnije, 13. juna, u Nantu igrale su Španija i Nigerija. Afrikanci su bili totalni autsajderi, na prvenstvo su došli sa jako lošim rezultatima u pripremnim utakmicama, dok siloviti Španci nisu znali za poraz u kvalifikacijama, a u svom timu imali su sve same zvezde, uključujući Jera i Raula, koji su u tom trenutku bili osvajači Lige šampiona sa Real Madridom. Nigerija je imala svoje uzdanice i nisu to bila imena za potcenjivanje, Babajaro, Kanu, Babangida, Oliseh, Okoča, Finidi… ali ono što je pokretalo ceo tim bio je legendarni trener Bora Milutinović. Utakmica je krenula onako kako je većina i očekivala, dominacijom Španije, koja je rezultirala golom Fernanda Jera iz slobodnog udarca već u 21. minutu. Ali Nigerija se brzo „vratila u život“, golom Adepojua, nakon dobro izvedenog kornera, samo tri minuta kasnije. Nakon poluvremena Španija ponovo vodi golom Raula, koji je odlično odreagovao na centaršut Jera i volejom poslao loptu u mrežu. I kada su svi mislili da je to konačan rezultat urakmice Nigerija se lavovskom borbom ponovo vraća, prvo pogotkom koji je zvanično zaveden kao auto gol, posle očajne reakcije Zubizarete, da bi se prava drama odvijala u poslednjih 15 minuta meča.

Sandej Oliseh postigao je prelep gol protiv Španije na Mundijalu 1998. godine.

Posle jednog auta sa leve strane igrališta, lopta je odbijena od strane španske odbrane i dok je padala na skoro 25 metara od gola na nju je naleteo Sandej Oliseh i ne dozvolivši joj da dotakne zemlju „raspalio“ po njoj svom snagom. Lopta je brzinom munje protutnjala pored zbunjenih igrača oba tima, a kada se zakotrljala u mreži iza nemoćnog Zubizarete slavlje „zelenih“ moglo je da počne. Ispostaviće se kasnije da je ovo bio ključni gol za prolazak Afrikanaca dalje. Nigerija je u nastavku pobedila Bugarsku sa 1:0 i izgubila od Paragvaja, dok je Španija igrala bez golova sa Pagagvajem i „rasturila“ Bugarsku, što je rezultiralo da poredak u grupi bude Nigerija, Paragvaj, Španija, pa na kraju Bugarska. Bilo je to veliko iznenađenje za sve ljubitelje fudbala, a ekipa Nigerije koja je pokupila simpatije mnogih, već u sledećoj fazi takmičenja eliminisana je od Danaca, koji su slavili sa 4:1.
Ipak je mnogima sa ovog prvenstva, pored glavnih događaja, negde u sećanju ostala i ova golčina Sandeja Oliseha za veliku radost ekipe Nigerije. „Bio je to jedan od nalepših momenata u mom životu…“ – umeo je kasnije da izjavi Sandej Oliseh, a kako je on izgledao podsetite se na snimku koji je pred vama:

Author: Miloš