Olimpijske igre mnogim sportistima promene život. Takav slučaj je bio i sa onima koje su se 2000. godine održale u Sidneju. Svet je tada čuo za Erika Musambanija, gledao životnu dramu Džejn Sevil, divio se kada je Van den Hugenband pobedio domaćeg favorita u „trci nad trkama“, nije mogao da veruje kako je Karter preskočio Vajsa, a Vladimir Grbić reklame… Bilo je tu još puno situacija koje su potpuno obeležile živote učesnika, a jedna od takvih dogodila se i odbojkašima Kube. Sve je počelo nakon što je Anhel Denis poslao jedan servis u mrežu…
Kubanci su igrali loše na startu turnira
Odbojkaška reprezentacija Kube došla je na Olimpijske igre u Sidnej sa najvećim ambicijama. I mnogi odbojkaški stručnjaci govorili su da su Kubanci glavni favoriti za zlatnu medalju. To nikoga nije čudilo, jer je ova reprezentacija imala zaista moćan tim. Leonel Maršal, Osvaldo i Ihosvani Hernandez, Pavel Pimienta, Anhel Denis, Alan Roka… činilo su izuzetno kvalitetan tim, koji je tih godina igrao „atomsku“ odbojku. Ipak, u Sidneju nije sve išlo kako su Kubanci planirali…

Već na startu turnira Holanđani, predvođeni Basom Van de Gorom, „preslišali“ su Kubance sa 3:0. Bio je to iznenađujući ishod za mnoge. Iako su u naredna tri meča Kubanci savladali Španiju, Egipat i Australiju, igrom nisu nikoga impresionirali. Već tada su krenule sumnje u taj tim. Mišljenja stručnjaka su se promenila. Svi su verovali da Kubanci imaju neki problem u timu, da igraju daleko od onoga koliko po kvalitetu zapravo mogu, a poraz od 3:0 u poslednjem meču u grupi protiv Brazila samo je dodatno povećao kritike na račun Kubanaca. Međutim, i pored dosta slabe igre, za Kubance ništa nije bilo gotovo. Pred njima je bio meč četvrt-finala protiv Rusije i prilika da pobedom anuliraju sve loše igre…
Fantastična meč u četvrtini finala
Uslediće epski četvrtfinalni duel. Dva moćna tima Rusije i Kube igrali su odlično. Tetjuhin, Jakovljev, Kazakov, Ušakov i družina nisu krenuli dobro, pa su Kubanci dobili lako prvi set. Ipak, Rusi se tada vraćaju. Posle neizvesno dobijenog drugog seta, potpuno dominiraju u trećem setu i preokreću rezultat. Kubanci su bili „pritisnuti“, jer ih je gubitak još jednog seta delio od eliminacije. Maršal, Denis, Pimienta, Osvaldo Hernandez i drugari tada dižu nivo igre. U četvrtom setu „lete“ terenom, snažno smečuju, odlično serviraju i dobro blokiraju i sa ubedljivih 25:19 odvode meč u odlučujući set. Tu tek predstoji prava drama…

Rusi su krenuli odlično u peti set. Stekli su brzo prednost, ali ih Kubanci stižu. Poveli su Kubanci sa 11:10, imali su i kontru, ali ih ruski blok sprečava da steknu dva poena prednosti. Kubanci tada potpuno padaju. Rusi osvajaju i naredna tri poena i stižu do meč lopti. Kubanci spašavaju prvu meč loptu, a onda na servis liniju staje Anhel Denis. Bio je to odličan servis Kubanca, a onda je usledio i još bolji blok njegovih saigrača i nova meč lopta je spašena. Zbog propuštene dve meč lopte selektor Rusije Genadij Šipulin traži tajm-aut. Nakon kratkog odmora uslediće „srceparujući“ rasplet…
Anhel Denis je poslao servis u mrežu
Hvata zalet Anhel Denis na sličan način na koji je to radio legendarni Andrea Sartoreti, ali da li zbog pritiska rezultata ili nečega drugog, servis izvodi vrlo loše i šalje loptu u mrežu. Tom njegovom greškom okončan je meč. Dok Rusi slave veliku pobedu, Kubanci su u očaju. Posebno je tužan Anhel Denis, koji kleči licem prema parketu i sa rukama preko glave i očigledno plače. On uspeva tek uz pomoć saigrača da ustane i da se uputi ka mreži kako bi čestitao protivnicima. Njegova reakcija biće kasnije možda simbolički najbolji opis onoga što je usledilo…

Nakon meča Anhel Denis nije imao ni snage da se obrati novinarima. Ni selektor Kube Huan Dijaz Marino nije bio puno rečit. „Denis je dao sve od sebe. Neću biti previše strog prema njemu. Mada, moraće mnogo da radi u narednom periodu!“ Ove reči selektora za talentovanog Denisa kao da su govorile šta će se desiti. Na Kubi su javnost i čelnici sportskih saveza bili veoma ljuti na odbojkaše. Posebno su bili ljuti na one koji su igrali u inostranstvu poput Denisa, Maršala, Hernandeza, Garsiju… može se reći na svoje najbolje igrače. Smatrali su da se oni nisu dovoljno zalagali u reprezentativnom dresu, da nisu dali sve od sebe i da nisu adekvatno reprezentovali svoju zemlju. Pošto su i neki drugi sportisti razočarali nastupom u Sidneju, doneta je šokantna odluka…
I Anhel Denis među beguncima
Čelnici na Kubi odlučili su da odbojkašima zabrane da napuste zemlju! Oni su im naredili da se zajedno spremaju za naredna takmičenja i da mogućnost da ponovo nastupaju profesionalno u inostranim klubovima dobiju tek ukoliko na narednim takmičenjima isprave neuspeh iz Sidneja i donesu svojoj zemlji medalju. Glavni cilj je bio da se osvoji zlatna medalja na narednim Olimpijskm igrama u Atini. Ovakva odluka će važiti i za sve sportiste na Kubi. Oni će moći da napuste zemlju samo kada idu na reprezentativna takmičenja. Ta odluka uništiće pre svega fantastičnu odbojkašku reprezentaciju Kube…

Već naredne godine šestorica reprezentativaca Kube (Ihosvani Hernandez, Leonel Maršal, Anhel Denis, Ramon Gato, Jaser Romero i Horhe Luis Hernandez) su tokom jednog turnira u Belgiji napustili hotel i vozom prebegli u Italiju, kako bi mogli da nastave profesionalnu karijeru u ovoj zemlji. Oni su zatražili politički azil u Italiji. Time je prestala da postoji svaka mogućnost da ikada ponovo zaigraju za reprezentaciju Kube. Tokom narednih godina mnogi kubanski odbojkaši su uradili isto, pa je tako reprezentacija ove zemlje u Karibima od jedne od najboljih na svetu postala prosečan tim, koji retko zabeleži značajniji uspeh. Ovakva odluka je ukinuta tek 2013. godine i od tada igrači sa Kube koji potpišu ugovor sa inostranim klubom imaju pravo da igraju za nacionalni tim, ali to pravilo nije važilo za one koji su napustili zemlju u period od 2000. do 2013. godine.
Mnogo sportista napustilo Kubu
Mnogi vrhunski odbojkaši, ali i odbojkašice i drugi sportisti, napustili su Kubu posle 2000. godine. Neki od njih su i sa velikim uspehom predstavljali druge zemlje i time uticali da te zemlje osvoje neke značajne medalje. Nije mali broj onih koji veruju da se to ne bi desilo da su odbojkaši u Sidneju savladali Rusiju. Možda bi i trijumfovali samo da je Anhel Denis bolje odservirao… „Tim je na jednom takmičenju osvojio 400.000 dolara, ali nam je vlada dala samo 32.000 da podelimo, a ostalo je uzela ona. Taj novac su delili svi igrači i članovi stručnog štaba.“ – Izjavio je jednom prilikom bivši selektor Kube Gilberto Herera, koji je na taj način objasnio zašto su sportisti bili nezadovoljni. Herera je smenjen sa mesta odbojkaškog selektora nakon bega odbojkaša 2001. godine i okrivljen je u svojoj zemlji za taj incident.

Smatra se da je preko stotinu sportista napustilo Kubu posle 2000. godine. Čak i odluka iz 2013. godine nije pomogla da egzodus sportista prestane. Mnogi će reći da je odbojkaška reprezentacija Kube bila najveća žrtva odluke države da sportistima zabrani profesionalnu karijeru u inostranstvu i da su na taj način sprečeni da dominiraju svetskom odbojkom, a možda do te odluke ne bi ni došlo da Anhel Denis nije poslao servis u mrežu. Kako je izgledao servis Denisa kojim je okončan meč Rusije i Kube, možete pogledati na 7:20 snimka pred vama.