Fabricio Ravaneli – "Sam" protiv Liverpula

Fabricio Ravaneli – “Sam” protiv Liverpula

Karijera Fabricija Ravanelija počela je u Peruđi 1986. godine u kojoj je za tri odigrane sezone na 90 utakmica postigao 41 gol. Zatim prelazi u Avelino, ali ne uspeva da se nametne, ide na pozajmice, sve dok 1990. godine ne potpiše za Ređanu i tamo opet odigra odlično, pa njegov “njuh” za golove primećuju skauti Juventusa. “Belo pero”, kako su ga navijači prozvali zbog sede kose, u Torinu postaje jedan od najubojitijih napadača u Evropi. Sa Dešampom, Jugovićem, Del Pijerom i ostatkom sjajnog tima koji je Juve okupio tih godina osvojio je gotovo sve, Skudeto, Kup Italije, Superkup, Kup UEFA i kao šlag na tortu Ligu šampiona. Ravaneli je tih godina pokazivao koliko strastveno doživljava postizanje golova, imao je odličan dribling, njuh za gol, strašan šut i fenomenalno se služio glavom.
U leto 1996. godine, Ravaneli na iznenađenje mnogih odlučuje da sunčani Torino zameni kišovitim Midlsborom, koji je u to vreme pravio ambiciozan projekat, a Brajan Robson, tadašnji trener, pre Italijana doveo je Žuninja Paulistu i Emersona. Iako je Ravaneli praktično bio u najboljim igračkim godinama, kod navijača je postojala sumnja da se “sedokosi” istrošio u Torinu, da je ostvario svoje ambicije i da možda neće igrati na istom nivou. Prva prilika da ih demantuje pojavila se već na startu sezone. “Boro” je na otvaranju igrao protiv Liverpula i bila je to odlična prilika da Ravaneli pokaže navijačima šta ume sa “bubamarom” i šta mogu da očekuju za uloženih skoro 10 miliona evropskih novčanica zbog kojih ga je Juventus pustio u Englesku.

Fabricio Ravaneli je prvi gol za Midlsboro protiv Liverpula postigao iz penala.

Utakmica je odigrana 17. avgusta 1996. godine, a na stadion “Riversajd” je došlo više od 30 hiljada ljudi, da vidi kako će izgledati na terenu sasvim dobar tim koji je Robson skockao. Liverpul je imamo odličan tim, sezonu ranije završio je kao treći, a opet se spremao da napadne titulu. Sve je delovalo da je na pomolu odličan meč i zaista duel nije izneverio. Liverpul je dobro počeo, već u 4. minutu Bjornebi je iskoristio smušenost i neuigranost odbrane domaćina, prošetao se između dva igrača i plasirao loptu pored nemoćnog Milera. Nakon vođstva gostiju Midlsboro se trgao, krenuo agresivnije i već posle dvadesetak minuta stvorio šansu za izjednačenje. Odlično je po boku probio Žuninjo, a start Rajta u šesnaestercu bio je dovoljan da sudija Alkok pokaže na belu tačku. Loptu je namestio novajlija Ravaneli i bez mnogo filozofiranja snažnim šutem “zabio” loptu u mrežu. Publika je znala da proslavi prvi pogodak novog ljubimca, a Ravaneli strastveno kako je to uvek radio podelio je radost sa svojim saigračima, dok je publiku podizao na noge mahanjem ruku uz povike “Come on, come on”. Utakmica je nastavljena u istom tempu, Liverpul je samo malo dodao gas i već posle tri minuta ponovo poveo, ovog puta golom Barnsa, opet posle loše reakcije odbrane domaćih. Ravaneli je ponovo morao da “vadi stvar”. Igrao se 36. minut, korpulentni Italijan je uklizao na jedan dobar centaršut po zemlji i ugurao loptu u mrežu. Ponovo se radovao, ponovo je publika bila na nogama! Već se videlo kakvog “kapitalca” je dobio klub.
Drugo poluvreme je nastavljeno u istom ritmu, obe ekipe su imale prilike, ali ponovo su igrači “Redsa” bili ti koji su vodili. U 65. minutu slabo izbacivanje lopte iz šesnaesterca domaćih koriste napadači Liverpula, Robi Fauler odlično skače na centaršut i smešta loptu iza leđa protivničkog golmana. 3:2 za Liverpul. Malo ko je na stadionu očekivao da Midlsboro može i ima snage da se i treći put vrati. Ali Ravaneli je bio klasa! U 81. minutu iskoristio je gužvu u šesnaestercu gostiju, proturio loptu kroz šumu nogu i ona je otišla pravo u levi ugao golmana Dejvida Džejmsa. Tek je tada usledilo slavlje. Ravaneli je podigao gres preko glave i otrčao da proslavi sa navijačima koji su bili u transu. Dobili su novog ljubimca! Igrača koji je “sam” igrao protiv Liverpula i sačuvao bodove. “Ako je ovakav na debiju protiv jedne od najjačih ekipa lige, kako li će tek igrati u nastavku sezone?!“ – mislile su pristalice Midlsboroa posmatrajući ove fenomenalne golove.

Fabricio Ravaneli je golove proslavljao pred oduševljenim navijačima Midlsboroa.

Ravaneli ih nije izneverio. Postigao ih je još 14, ukupno 17 tokom cele sezone. Međutim, Midlsboro nije opravdao ulogu iznenađenja sezone. Izgubio je dva finala kupa i ispao iz lige kao pretposlednji na tabeli.
Ravaneli je prešao u Marsej, tamo igrao sasvim dobro, kasnije u Lacio, Derbi i Dandi, pre nego što je završio karijeru onde gde je i počeo, u njegovoj Peruđi. Osvojio je dosta bitnih trofeja, postigao mnogo golova, odigao je mnogo dobrih utakmica, kao što je bila ona protiv CSKA kada je u pobedi od 5:1 postigao svih 5 golova za Juventus, ali debi za ekipu Midlsboroa, protiv zaista jake ekipe Liverpula i njegov het-trik koji je tada postigao, pamti se kao jedan od najboljih debija u istoriji Premijer lige. Podsetite se detalja sa ove utakmice:

Author: Miloš