Golovi kojima je Marselo Salas "kupio kartu" za Rim

Golovi kojima je Marselo Salas “kupio kartu” za Rim

Marselo Salas je bio “strašan” golgeter. Većina ljubitelja fudbala pamti ga kako trese mreže u dresu Lacija, pa iako je u Italiji bio zaista dobar sa skoro pedeset golova za “Nebesko-plave” i nešto malo za Juventus, Salas je bio mnogo efikasniji van Evrope. Za Univerzitad de Čile i River Platu, jedine klubove za koje je nastupao van “Čizme”, postigao je preko 160 golova i smatra se legendom ovih klubova.
Za Univerzitad je na početku karijere odigrao tri sezone, od 1993. do 1996. godine, od čega je dva puta bio šampion Čilea, što je uz 76 postignutih golova bilo dovoljno da ga “zgrabi” River Plata. Naredne dve sezone provodi u Buenos Airesu i nastavlja da nemilosrdno trese mreže, što sve više skreće pažnju velikih evropskih klubova, a najviše se pominjao Mančester Junajted. Međutim, ono što je bio “okidač” da se bogati evropski klubovi “pobiju” za Salasov potpis, i na kraju Lacio izbroji više od 20 miliona dolara za usluge ovog golgetera, bilo je finale Superkupa Libertadores. Za ovo takmičenje mnogi i ne znaju da je postojalo, a održavalo se od 1988. pa sve do 1997. godine, kada je “ugašeno”. Ovaj kup igrali su prethodni osvajači Kopa Libertadoresa, a baš poslednje finale imao je priliku da u dresu Rivera igra Marselo Salas. Celo takmičenje igralo se od polovine juna do polovine decembra a posle četiri grupe po četiri ekipe, odakle su prvoplasirani išli dalje, igralo se polufinale u kojem je River bio bolji od kolumbijskog Atletiko Nasionala. U toj utakmici Salas je postigao sjajan gol koji se nedeljama vrteo na TV ekranima.

Fudbaleri Rivera osvojili su poslednje izdanje Superkupa Libertadores.

Igrači Atletiko Nasionala kombinovali su na svojoj polovini, kada su poslali jednu poluvisoku “poprečnu” loptu. Salas visoko podiže nogu i zaustavlja loptu, a kada su protivnici počeli da kreću ka njemu i svi očekivali da će pokušati loptu da prosledi desno, jer ispred nije imao nikog od svojih saigrača, Marselo Salas bez razmišljanja upučuje snažan šut ka golu. Iako je udaljenost od gola bila skoro 30 metara, lopta je bila veoma brza i izuzetno precizna, pa iako se golman potrudio, nije imao nikakvu šansu da je dohvati. Kada se lopta zakotrljala u mreži navijači su prosto “poludeli”. “Monumental” se tresao od buke koju samo Južnoamerički fudbalski fanatici umeju da naprave, dok je Salas u prepoznatljivom stilu, raširenih ruku trčao po terenu proslavljajući pogodak. Pravo malo remek delo izveo je u 46. minutu Čileanac i otvorio put Riveru do finala.
A tamo ih je čekao Sao Paolo. U prvoj utakmici, u Brazilu, nije bilo golova, a onda je u revanšu River dao sve od sebe kako bi pokušao da u poslednjoj prilici za to dođe do svog prvog trofeja u ovom takmičenju. Utakmica je bila napeta i na terenu je sve “prštalo” od grube igre i oštrih startova. U 30. minutu Brazilci posle crvenog kartona koji je dobio Marselinjo ostaju sa deset igrača i River počinje da ih “stiska” videvši svoju šansu za pobedu. Odmah na početku drugog poluvremena Salas je svojim prvim golom ceo “Monumental” doveo u ekstazu. Jednu sa strane ubačenu loptu na peterac rutinski je sproveo u mrežu. River je bio nadomak trofeja. Međutim, ubrzo je usledio “hladan tuš”, golom Dodoa posle nešto više od 5 minuta Sao Paolo se vratio u život i rezultat je bio 1:1. Ali River nije psihički pao, nije ni Salas, čak Čileancu je bilo potrebno samo nekoliko minuta da domaćinu vrati vođstvo. Dobio je loptu na ivici šesnaesterca Sao Paola, prešao je jednog odbrambenog igrača, zatim je lažnjakom izbacio drugog i poslao loptu pored golmana pravo u mrežu.

Marselo Salas proslavlja pogodak u finalu protiv Sao Paola.

Tek tada je usledila ekstaza na prepunom stadionu Rivera. Slavlje je već počelo. Iako je River kasnije ostao sa igračem manje i poslednjih petnaestak minuta bilo je prilično neizvesno, drugi gol te večeri koji je Salas postigao bio je dovoljan za posledlji trofej Superkupa Sudamerikana, a prvi ove vrste u vitrinama Rivera. Slavlje je u Buenos Airesu nastavljeno do kasno u noć, prvo na stadionu i ceremoniji dodele pehara, a kasnije je prešlo i na ulice glavnog grada Argentine.
Bili su to fenomenalni golovi i bilo je jasno da je Salas prerastao Južnu Ameriku, što se i potvrdilo samo par meseci kasnije kada je prešao u Lacio iz Rima i nastavio sa odličnim partijama. Podsetite se kako su izgledali golovi koji su Salasu kupili kartu za Evropu:

Author: Miloš