Košarkaški obračun Dražena Petrovića i Oskara Šmita

StarBet Kladionica Najbolji Bonusi

Finale Kupa pobednika kupova odigrano 14. marta 1989. godine i dan danas važi za jednu od najboljih košarkaških utakmica u Evropi svih vremena. Reč je o meču španskog Reala i italijanskog Snajdera iz Kazerte, koji je tim iz Madrida dobio nakon produžetka rezultatom 117:113. Ova neverovatno efikasna utakmica, tokom svog dramatičnog toka donela je ljubiteljima košarke nezaboravan duel dvojice tada najboljih poentera u Evropi (uz Nikosa Galisa) – Dražena Petrovića i Oskara Šmita, koji su ukupno postigli 106 poena (Petrović 62, Šmit 44).
Oskara Šmita je Dražen Petrović veoma cenio. Nakon što je izabran za najboljeg igrača Svetskog prvenstva u Madridu 1986. godine (koje su “Plavi” okončali nesrećnim porazom od Sovjeta) Dražen je drugoplasiranom u tom glasanju, Brazilcu Šmitu, rekao da ga smatra boljim od sebe i da je on zaslužio tu nagradu. “Da nisam tako mislio ne bih mu to ni rekao. Zaista je taj turnir sjajno odigrao. Tako kako je on igrao i ja želim da igram. Imao je strahovito mnogo skokova u napadu, bio je vrlo koristan za ekipu.” – pričao je Dražen kasnije o svom za mnoge čudnom potezu. Priliku da u direktnom duelu pokažu zašto su dva najbolja košarkaša planete izvan NBA lige, njih dvojica su dobila tri godine kasnije u finalnoj utakmici Kupa pobednika kupova.
Dražen je 1988. godine, posle četiri godine u Ciboni, otišao u Real Madrid i odmah potvrdio status zvezde. Briljirao je te sezone u španskoj ligi, ali i u Kupu pobednika kupova, gde je doveo svoj tim do finala, u kome su za protivnika imali Snajdero iz Kazerte, koji je predvodio Oskar Šmit. Zanimljivo da su se Real i Snajdero i pre finala sreli u četvrtfinalnoj grupi. Finale Kupa pobednika kupova odigrano 14. marta 1989. godine i dan danas važi za jednu od najboljih košarkaških utakmica u Evropi svih vremena. Reč je o meču španskog Reala i italijanskog Snajdera iz Kazerte, koji je tim iz Madrida dobio nakon produžetka rezultatom 117:113. Ova neverovatno efikasna utakmica, tokom svog dramatičnog toka donela je ljubiteljima košarke nezaboravan duel dvojice tada najboljih poentera u Evropi (uz Nikosa Galisa) – Dražena Petrovića i Oskara Šmita, koji su ukupno postigli 106 poena (Petrović 62, Šmit 44).Oba puta je pobedio Real, a kasniji junaci finala i u tim utakmicama pokazali su zavidnu formu. Real je slavio u Madridu 109:92, uz 43 poena Dražena, dok je Oskar ubacio „samo“ 36. U Kazerti je bilo 95:94, takođe za Real, a individualni duel dobio je Oskar Šmit, strelac 37 poena, dok je Dražen stao na 31. “Konačni obračun” dvojice košarkaških majstora odigrao se 14. marta 1989. godine u pirejskoj dvorani “Mira i prijateljstva”.
Real je u prvom poluvremenu pogađao “sve”, Dražen je blistao, a Kazerta je nekako držala priključak sjajnim šutem za 3 poena i ofanzivnim skokovima. Džoni Rodžers je “povukao” Real nepogrešivim šutem iz igre (6/6), omogućio svom timu da rano dođe do desetak poena prednosti, ali se Snajdero nije predavao, pa se na odmor otišlo sa prednošću madriđana od 60:57. I u drugom poluvremenu ista slika, Real vodi, a Kazerta prati. Real je u 28. minutu poveo i sa 85:73, a u tim trenucima u potpunosti se razigrao Dražen Petrović, ali ga je pratio sa druge strane takođe vrlo raspoloženi Oskar Šmit. Zonom su se Italijani vratili u meč, pa se u poslednjih 20 sekundi ušlo se sa vođstvom španskog tima 102:99. Tada je trojkom sa 8 metara Oskar Šmit poravnao rezultat, onda je u poslednjem napadu Reala Dražen Petrović izgubio loptu, ali je tada mladi Fernando Nando Đentile promašio šut za pobedu Snajdera, pa se ušlo u produžetak.
U produžetku je Dražen uzeo sve u svoje ruke. Trojka početkom produžetka, a zatim neponovljivim solo akcijama postiže poslednjih 6 poena za Real. Nisu ga sprečili ni sjajni Šmit i Đentile (2 trojke zaredom, odmah nakon prenošenja lopte). Postigao je ukupno 11 poena u dodatnih 5 minuta i doneo svom timu pobedu i evropski trofej. Dražen je ne meču postigao 62 poena (12/14za 2, 8/16 za 3 i sa penala sjajnih 14/15).

Sa druge strane, Oskar Šmit je postigao 43 poena (slobodna bacanja je šutirao 16/17, trojke 6/11, a za dva nešto slabijih 5/19).
Bila je to po mnogima najbolja utakmica u istoriji evropske košarke, koju je obeležio duel dve velike košarkaške legende. Bio je to i poslednji Draženov nastup u Evrokupovima, jer se nakon samo jedne odigrane sezone u “Kraljevskom klubu” odlučio na odlazak u NBA ligu. Kako je izgledala ova fenomenalna utakmica možete se podsetiti u snimku koji je pred vama.

Prethodni tekstPerfektna četvrtina Kleja Tompsona
Sledeći tekstStankovićev gol za Lacio protiv Partizana i provokacija za “Grobare”