Normalno je da najveći derbiji na svetu budu analizirani do detalja i pre i posle meča, ali koliko je samo pažnje izazvao taj duel Mančester Junajteda i Liverpula odigran u februaru 2012. godine na „Old Trafordu“…
Utakmica je bila veoma dobra, dinamična, „Crveni đavoli“ su odneli pobedu, Runi je za tri minuta rešio utakmicu sa dva gola, a Suarez je pred kraj uspeo samo da smanji vođstvo Junajteda, ali je trijumf tima Aleksa Fergusona od 2:1 ostao u senci dva događaja. Prvog, koji je prethodio utakmici, i drugog, koji se odigrao nakon meča. Na samom startu meča, prilikom pozdravljanja igrača dve ekipe, Luis Suarez je odbio da pruži ruku Patrisu Evri. Ovo je bio samo produžetak njihovog ranijeg konflikta kada je Urugvajac bio kažnjen sa 40.000 funti i suspendovan osam utakmica, jer je navodno na rasnoj osnovi vređao tamnoputog Francuza, a za to ga je optužio upravo igrač Junajteda. Iako se Suarez tada izvinio i tvrdio da frazu „niger“ nije upotrebio iz zle namere, pozivajući se i na činjenicu da tako oslovljava i saigrače iz reprezenatcije, Fudbalska asocijacija je bila neumoljiva. Napadač Liverpula optužen je za rasizam i žestoko je kažnjen.

Odbijanje Suareza da na njihovom narednom meču pruži ruku Evri izazvalo je tada različite komentare na Ostrvu, ali i širom sveta. Prvi se javio Ser Aleks Ferguson, koji je ovaj gest Urugvajca nazvao sramotnim: „Nisam mogao da verujem, Evra mi je ujutru rekao da će mu stisnuti ruku, a onda je Suarez to odbio. On je sramota za Liverpul. Neki igrači nikada ne bi trebali da igraju za Liverpul, jer taj klub ima istoriju, a onda on to učini… U situaciji kakva je bila danas on je mogao izazvati nerede na terenu i tribinama.“ Potom je Ferguson nastavio u istom tonu: „Jako sam razočaran tim čovekom, strašno je to što je učinio. Stvorilo je to dodatne tenzije, videli ste sudiju, on nije znao kako da reaguje u toj situaciji. Bio je zatečen. Bio je užasan ulazak u utakmicu i užasna je bila atmosfera koja je time prouzrokovana.“ – dodao je „besni“ Ser Aleks. Na pitanje smatra li da bi se tradicionalno rukovanje trebalo ukinuti kako bi se ovakve situacije sprečile, Ferguson je rekao: „To je tradicija u Premijer ligi i to nikada nije bio problem. Rasizam je veliki problem. Fudbal je mnogo napredovao od vremena kada su Džona Brnsa gađali bananama. Nazad ne možemo, zato treba ići napred i sprečiti takve stvari.“
Nikada nije dokazano da li je Evra uvredio Suareza na utakmici kada su dvojica fudbalera prvi put došla u sukob, iako mnogi tvrde da je Francuz u najmanju ruku bio bezobrazan. Na kraju ove utakmice provocirao je Urugvajskog reprezentativca rizikujući na taj način mnogo veće incidente. Kako na terenu, tako i na tribinama. Evra je, kao slučajno, otrčao do dela tribine gde je upravo u tom trenutku prolazio Suarez i mašući rukama na pola metra ispred njega pozdravljao oduševljene navijače Mančester Junajteda. Na sreću, sudije su prozrele nameru Evre, pa su brzo dotrčale i odgurale ga. U pomoć su za svaki slučaj priskočili i igrači oba tima. Doduše, Liverpulovi su želeli „da se objasne“ sa protivničkim fudbalerom. Za to vreme Luis Suarez je neverovatno mirno napustio teren. I ovakav potez Evre Ferguson je osudio: „Nije to smeo da uradi…“

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Engleske (FA) nije pokrenula postupak o incidentu uoči meča kada je Luis Suarez odbio da se rukuje sa Patrisom Evrom. Suarezov potez, smatrala je FA, ne može da se smatra disciplinskim prekršajem. Zanimljivo je i da je do manjeg incidenta došlo i na poluvremenu utakmice u tunelu, ali je sudija Fil Daud u zapisniku naveo da „nije bilo ništa ozbiljno“.
Urugvajac je dan posle meča shvatio da je pogrešio. „Razgovarao sam sa menadžerom Kenijem Dalglišom i shvatio da sam pogrešio. Nisam izneverio samo njega, već i klub. Napravio sam grešku i sada mi je žao, trebalo je da se rukujem sa Evrom pre utakmice i izvinjavam se zbog moje reakcije.“ – rekao je Suarez, čime je ovaj incident zaključen, ali ne i međusobno „nepodnošenje“ ova dva igrača.
Podsetite se ovih nemilih scena sa velikog derbija Junajteda i Liverpula iz februara 2012. godine: